Members can log in by clicking on icon to the right


  Nordic and world braids and bands 2022

WORKSHOPs BY DAY

The programme is set out by day, where the name is shown across two days, it is a two day class.   The taster sessions on Wednesday take place in the morning and are all shown together.

The naming convention is:

 -  2Dnn indicates a two day workshop,

 - 1Dnn indicates a one day workship and

 - T is a taster session of 3 hours.

Monday


Tuesday


Thursday


Friday


2D1  Jacqui Carey  

          Kuteuchi    


2D2       Bodil Dago

         Traditional/Modern Sprang


2D3  Makiko Tada  

         Kumihimo - varied techniques


2D4          Inge Dam 

         Beginning tablet weaving








2D5                 Shahla Amini

             Iranian rigid heddle


2D6                  Joy Boutrup

            Loop braiding


2D7                 Masumi Tada

           Textured braids on octoplate


2D8     Rasmus Jørgensen

             Tablet Weaving


2D9   Erroll Nelson Pires

              Ply split braiding


2D10               Carol James

              Sprang Lace


1D1  John Mullarkey

          Coptic Diamonds



1D2   Shirley Berlin

         Beginnings and endings



1D3  Julie Hedges

         Ply split Sarakatsani



1D4  Dee Sayce

         Rigid Heddle



1D5  Kitade Katoko

         Ply split braiding



1D6  Ziggy Rytka

         Lucet



1D7 Randi Stoltz 

        Tablet weaving

        Blindheim bands



1D8  Marieke Kranenburg

         Cross warped inkle weaving


1D9  John Mullarkey

           6 hole tablet weaving



1D10  Ilta Hämäri

           Nålbinding



1D11 Annette Herbst 

           Whipcording



1D12  Noomi I Dalí      

             Faroe Island Bands



1D13  Yuko Yoshida

            Marudai braiding

  

     

1D14 Keiko Kusakabe

            Sulawesi tablet weaving      


1D15   Louise Ström 

            Advanced Swedish table bands



1D16  Tamaki Takagi

             Tubular sanada-himo bands 



1D17  Ragnheidur Thórsdóttir

            Letter braids



1D18  Bob Galivan

            Andean braids on a marudai



1D19  Ane Rasmussen

           Weaving bands with color effects



1D20  Bente Skogsaas

            Oseberg advanced tablet weaving



1D21  Susan Foulkes

            Sami bands



1D22   Barbara Walker

            Ply-split passementerie



1D23 Cathy Smith 

           St Cuthbert tablet weaving


1D24  Anna Nordström 

            Finnish Rigid heddle



1D25  Diane Watanabe    

           Marudai


1D26  Julie Hedges

             Ply-Split braiding in  POT and SCOT to make a small dish



am T16 Jean Leader

           Beginning loop braiding


pm  T7   Courtney Lane                           Hairwork


am T20 Bente Skogsaas

         Easy tablet bands


pm T21 Randi Stoltz

         2 holes tablet weaving



Wednesday morning:   15 Taster sessions

T2   Gil Dye                    Yorkshire Buttons

Braid Society Ltd, registered in England and Wales (number 8689716)     Registered Office: 21 Coton Crescent, Coton Hill, Shrewsbury, SY1 2NZ, UK

Powered by Wild Apricot Membership Software