Members can log in by clicking on icon to the right


  Nordic and world braids and bands 2022

WORKSHOPS BY TECHNIQUE

The different workshops are shown by technique and day to allow you to select the workshops you would like if you are concentrating on a particular technique.

The naming convention is:

 -  2Dnn indicates a two day workshop,

 - 1Dnn indicates a one day workship and

 - T is a taster session of 3 hours.

Fingerweaving/ Braiding

Monday


Tuesday

Thursday

Friday

Kumihimo

Monday

2D3  Makiko Tada  

         Kumihimo - varied techniques


1D2   Shirley Berlin

         Beginnings and endings

Tuesday

2D3  Makiko Tada  

         Kumihimo - varied techniques


1D13  Yuko Yoshida

            Marudai braiding


Thursday

2D7   Masumi Tada

       Textured braids on  octoplate


1D18  Bob Galivan

            Andean braids on a marudai

Friday

2D7   Masumi Tada

      Textured braids on octoplate


1D25  Diane Watanabe    

           Marudai


Loop Braiding

Monday

2D1  Jacqui Carey  

          Kute-uchi    

Tuesday

2D1  Jacqui Carey  

          Kute-uchi  


1D12  Noomi I Dalí      

             Faroe Island Bands



  

Thursday

2D6   Joy Boutrup

          Loop braiding



Friday

2D6    Joy Boutrup

           Loop braiding



Ply Split Braiding

Monday

1D3  Julie Hedges

         Ply split Sarakatsani


1D5  Kitade Katoko

         Ply split braiding


Tuesday

Thursday

2D9   Erroll Nelson Pires

           Ply split braiding





Wednesday morning

T6   Kitade Katoko Ply split bracelet


Rigid Heddle/Inkle Weaving

Monday

1D4  Dee Sayce

         Rigid Heddle


1D8  Marieke Kranenburg

         Cross warped inkle weaving



Tuesday

1D16  Tamaki Takagi

             Tubular sanada-himo bands 



Thursday

2D5   Shahla Amini

           Iranian rigid heddle

1D19  Ane Rasmussen

           Weaving bands with color effects


1D21  Susan Foulkes

            Sami bands


Friday

2D5   Shahla Amini

           Iranian rigid heddle

1D24  Anna Nordström 

            Finnish Rigid heddle

Sprang

Monday

2D2       Bodil Dago

        Traditional/Modern Sprang



Tuesday

2D2       Bodil Dago

         Traditional/Modern Sprang

Thursday

2D10     Carol James

              Sprang Lace

Friday

2D10     Carol James

              Sprang Lace

Tablet Weaving

Monday

2D4  Inge Dam 

         Beginning tablet weaving

1D1  John Mullarkey

          Coptic Diamonds


1D7 Randi Stoltz 

        Tablet weaving

        Blindheim bands



Tuesday

2D4  Inge Dam 

         Beginning tablet weaving

1D9  John Mullarkey

           6 hole tablet weaving


1D14 Keiko Kusakabe

            Sulawesi tablet weaving

1D15   Louise Ström 

            Advanced Swedish table bands

Thursday

2D8     Rasmus Jørgensen

             Tablet Weaving

1D17  Ragnheidur Thorsdottir

            Letter braids


1D20  Bente Skogsaas

            Oseberg advanced tablet weaving

Friday

2D8     Rasmus Jørgensen

             Tablet Weaving


1D23 Cathy Smith 

           St Cuthbert tablet weaving


am T20 Bente Skogsaas

         Easy tablet bands


pm T21 Randi Stoltz

         2 holes tablet weaving

Other techniques

Monday

1D6  Ziggy Rytka

         Lucet



Tuesday

1D10  Ilta Hämäri

           Nålbinding


1D11 Annette Herbst 

           Whipcording

Thursday

Friday


am T16 Georgia Olson   

Lucet

pm T7   Courtney Lane Hairwork

Wednesday morning

T2   Gil Dye                Yorkshire Buttons

T3    Susan Foulkes  Cord from a disk

T4    Ilta Hämäri        Nålbinding


T5    Annette Herbst  Whipcording


T8   Jean Leader

        Beginning loop braiding

 

T11 Anna Sjursen      Finishing Sami bands



Braid Society Ltd, registered in England and Wales (number 8689716)     Registered Office: 21 Coton Crescent, Coton Hill, Shrewsbury, SY1 2NZ, UK

Powered by Wild Apricot Membership Software